شناسه خبر: 49872 منتشر شده در مورخ: 1397/5/19 ساعت: 21:03 گروه: استان ها  
در هفته خبرنگار :

دیدار اصحاب رسانه با نماینده ولی فقیه در فارس

‌جمعی از اصحاب رسانه بسیج رسانه فارس با آیت الله لطف الله دژکام، نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز دیدار و پیرامون مباحث مختلف نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

دیدار اصحاب رسانه با نماینده ولی فقیه در فارس

 

به گزارش روابط عمومی بسیج رسانه فارس ، پنجشنبه شنبه دهم تیر ماه ،مصطفی اژدری رئیس سازمان بسیج رسانه فارس به همراه هیئت اندیشه ورز استان و جمعی از مسئولان، سردبیران و خبرنگاران بسیجی رسانه های جمعی استان فارس و همچنین با حضور سهرابی مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با حضرت آیت الله دژکام، نماینده محترم ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز پس از اقامه نماز جماعت ظهر وعصر دیدار با امامت ایشان دیدار و گفتگو نمودند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه ی شیراز، بعد از شنیدن دیدگاه‌های حاضران در جلسه، ابراز امیدواری کرد که این جلسه آغازی خوب برای همکاری طولانی مدت باشد و گفت: انتظار این است که این ارتباط به همین شکل صادقانه و صمیمانه تداوم داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: قرآن همه نیازهای بشری را مدنظر قرار گرفته است و مسلماً در هر راستایی که بخواهیم آغاز کنیم، می‌توانیم از آموزه‌های این کتاب آسمانی بهره جوییم‌.

وی با بیان اینکه قرآن را باید بخوانیم تا بتوانیم از آن استفاده ببریم، افزود: نبی کسی است که خبر دارد و اخبار آسمانی را می‌آورد چنانچه خداوند در قرآن کریم خطاب به پیامبر فرموده است که به مردم خبر بده که خداوند غفور و رحیم است‌.

سبقت رحمت خداوند بر غصب باید در رسانه‌ها نشان داده شود

آیت‌الله دژکام ادامه داد: این معرفی به غفور و رحیم یعنی چیزی که در عرصه رسانه‌های به‌صورت گسترده نداشته‌ایم و همه‌اش او را منتقم و جبار معرفی می‌‌کنیم بعد هم از هم‌گسیختگی ایجا می‌شود، لذا تأکید بر جهت رحمت و مغرفت الهی باید زیاد باشد و این سبقت رحمت بر غضب باید در رسانه‌های ما طوری نشان داده شود که این ملتی که از همه طرف مورد هجمه است،‌ بتواند خود را جمع کند‌.

او با تصریح اینکه گاهی ساختار نظام اسلامی را که باید مورد توجه باشد، گم کرده ایم، گفت: امروز رسانه های ما مدل و الگوی رفتاری اش را از رسانه های غیراسلامی می گیرد؛ همانطور که سینما نگاهش به هالیود است، خبرگزاری ها هم نگاهشان به خبرگزاری های خارج کشور است؛ ما باید نگاهمان را تغییر دهیم.

امام جمعه شیراز در خصوص برخی سخنان درباره دولت و با تاکید براینکه مقام معظم رهبری اصل مسائل را در این خصوص بیان کردهاند، گفت: ما مردم‌سالاری دینی را پذیرفته‌ایم و آن کسی که می‌گوید درباره دولت و مملکت مطلبی را بیان می‌کند، نظر خود را بیان می‌کند در حالی که این کشور به سبک مردم‌سالاری دینی اداره می‌شود‌.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه در این فضا ما باید الگوی تکمیل‌کننده شویم نه اینکه فضا را به هم ریخته کنیم، گفت: شکل و ساختار را نباید فراموش کنیم و ما در یک قالبی به هم قول دادیم که با یکدیگر کار کنیم و تمام طیف‌ها و جریانات سیاسی کشور در جاهایی غیر از اصول کلی اختلاف دارند و در این اصول کسی نباید خدشه‌ای ایجاد کند‌.

وی با تأکید بر اینکه مبنای ما دموکراسی است و نمی‌توانیم هر کسی چیزی گفت آن را مبنا قرار دهیم، گفت: ما نظام را با چارچوب و قوانین خودش تشکیل دادیم و اگر حرفی بزنیم که با آن چارچوب‌ها سازگار نباشد، نمی‌توانیم ادامه دهیم‌.

آیت‌الله دژکام با یادآوری اینکه نقش دولت در نظام اسلامی با نقش دولت در نظام‌هایی که اسلامی نیستند، متفاوت است، گفت: در این نگاه انسان‌مدارانه‌ای که در اروپا دیده می‌شود گاهی اوقات انگار دولت جای خدا را هم گرفته است و اگر خبرنگار و رسانه ما بخواهد این‌‌گونه نقش دولت را تبیین کند با اصول نظام اسلامی در تضاد است و ما به دلیل عدم تبیین نقش دولت در رسانه‌های اسلامی مشکل داریم‌.

امام جمعه شیراز با تأکید بر لزوم پرهیز از انتظارات زیادی که از یک امام جمعه می‌رود، گفت:‌ باید خداپندار شویم و گمان نکنیم شخصی هر کاری بخواهد می‌تواند انجام دهد. به عنوان مثال تصور عوام از امام جمعه این است که هر چه بخواهد می‌تواند انجام دهد در حالی که من خود را چنین کسی نمی‌بینم و این تصور اشتباه را باید اصلاح کنیم. من یک گوشه کار هستم و باید نقش خود را بشناسم و در جایگاه خود عمل کنم‌.

او گفت: چرا ما چیزی را القا می‌کنیم که یک فرد هر کاری بخواهد می‌تواند انجام دهد در حالی که ما انقلاب کردیم تا دیکتاتوری را حذف کنیم لذا رسانه باید به جای خود برگردد و اگر سر جای خود باشیم، با مردم بسیار راحت‌تر تعامل خواهیم کرد و بسیاری از مشکلات ما رفع خواهد شد، چون مردم نمی‌توانند نابرابری را تحمل کنند‌.

آیت‌الله دژکام از برخی اقدامات نادرست نیز انتقاد کرد و گفت: گمشده ما عدالت است اما سراغ تقسیمات کشوری می‌رویم و نتیجه آن چیزی می‌شود که در کازرون رخ داد؛ یعنی ما به سراغ چیزهای دیگری می‌رویم در حالی که عدالت را باید با پیشرفت همراه کنیم‌.

وی باز هم تأکید کرد که در این نظام هر کسی جایگاهی دارد و باید نقش خود را به درستی ایفا کند تا بتوانیم بر مشکلات فائق آییم، لذا چیزی که در اختیار من نیست، نباید از من مطالبه شود‌.

امام جمعه شیراز خطاب به اصحاب رسانه گفت: به هم کمک کنیم تا مدیریت ارتقا پیدا کند؛ مدیری که پاسخگو نیست، احساس می‌کند چیزی کم دارد اما اگر احساس کند که رسانه به او کمک می‌کند تا بار او کمتر شود، پاسخ‌گو می‌شود‌.

وی به دیدارهای خود با جامعه روحانیت اشاره کرد و افزود: از زمانی که به اینجا آمده‌ایم تمام اعضای جامعه روحانیت می‌خواستند به من کمک کنند لذا ما این کمک گرفتن را از روحانیت شروع کردیم و بعد از آن به مدیران منتقل می‌دهیم زیرا همه نیاز داریم با هم باشیم، پس چرا وقتی رهبری و رئیس جمهور مطلبی را می‌گویند، انجام نمی‌دهیم .

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه برخی از تیترهای رسانه‌ها تفرقه‌افکن و یا ایجاد محبت است، گفت:‌ نمی‌توانیم بگوییم کسی گفتمان سیاسی خود را کنار بگذارد اما بیاییم یک مدل ایجاد کنیم که همه با هم در آن به یکدیگر کمک کنیم و اگر این کار را انجام دهیم، قطعاً دشمن خارجی شکست خواهد خورد‌.

نماینده ولی فقیه در استان فارس، اهمیت خدامحوری و ایجاد قدرت اقناع در مدیران را یادآور شد و گفت: اگر اقناع وجود داشته باشد، چرا سانسور کنیم؛ لذا مشکل نبود قدرت اقناع است‌.

وی در ادامه خواستار تیزبینی رسانه‌ها در انعکاس اخبار خطبه‌های نماز جمعه شد و گفت: خبرنگار با زیرکی می‌تواند مطالب جدید و نگاه و رویکرد خطبه را با دقت منعکس کند و ببیند اگر امام جمعه طرح مشکل کرد، چگونه آن را پاسخ داد در حالی که در برخی از رسانه‌ها بسیار سطحی تصمیم‌ها را گزارش می‌دهیم‌.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه گاهی اوقات ما برخی چیزها را زیادی بزرگ می‌کنیم، گفت: وقتی چیزی را گزینش و منعکس کردید، مراقب باشید که خلاف واقع نباشد و نباید طوری شود که شانتاژ درست کنیم و طرف را زیر سئوال ببریم تا طرف مجبور شود، جواب دهد چون هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد‌.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه محور اصلی رسانه برپایه صدق قرار دارد، تاکید کرد که وقتی اعتماد به رسانه تسری خواهد یافت که احساس راستی از مطالب آن برداشت شود.

امام جمعه شیراز با تصریح اینکه گاهی اوقات ما در رسانه‌ها در روش‌های جذب مخاطب اشتباه کرده و کاری برای جذب مخاطبان می‌کنیم اما اشتباه است، گفت: ما باید وظیفه خود را انجام دهیم نه اینکه منتظر باشیم مردم توجه می‌کنند یا خیر .

آیت‌الله دژکام اعتقاد دارد که ما نیاز داریم دانش خود را در حوزه رسانه کمی افزایش دهیم، گفت: این وظیفه مجموعه ما نیست ولی از باب اینکه می‌توانیم فضایی برای همدلی با اصحاب رسانه فراهم کنیم، حاضریم کارگاه‌های تکنیک‌های کار رسانه‌ای برای خبرنگاران و مدیران آن‌ها برگزار کنیم و در حاشیه آن نیز بحث اخلاق را مطرح کنیم چون اگر تنها بحث کارگاه‌های اخلاق باشد، بدون بیان تکنیک‌های کار رسانه‌ای جوابگو نیست یعنی ما در حاشیه این کارگاه اخلاق در فقه رسانه را تبیین می‌کنیم.

 

مصطفی اژدری رئیس بسیج رسانه فارس  در جمع اصحاب رسانه گفت: تمامی تلاش ما بیان و رفع مشکلات خبرنگاران است که برای رسیدن به این مهم تمامی برنامه ریزی ها را انجام می دهیم.وی ادامه داد: خبرنگاران افسران جنگ نرم هستند و کاری سخت از لحاظ روحی و جسمی را انجام می دهیم بسیج رسانه بدون در نظر گرفتن نگاه های مختلف چتری برای همه رسانه ها است.

اژدری یادآور شد: اتحاد همگی ما برای رفع مشکلات معیشت خبرنگاران است و در این راستا راه های مختلفی را مد نظر قرار داده ایم.

امام جمعه شیراز در پایان از زحمات رئیس بسیج رسانه استان و همچنین رئیس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در راستای پیگیری مشکلات خبرنگاران تقدیر و تشکر کرد.

بهرام بهرامی
8
7
6
5
4
3
2
1
رضا کوهی شوریجه
9
    google-buzz twitter digg facebook linkedin
نظرات بینندگان
نظر شما
نام: ایمیل:
نظر:
کد امنیتی:
captcha
یادداشت
مقالات
Page Generated in 0.0566 sec